Rachunki za ogrzewanie mieszkania to jedno z najbardziej problematycznych obciążeń wielu gospodarstw domowych. Dopłaty do półrocznych rozliczeń mogą być bardzo duże, szczególnie w okresie zimowym. Dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób obniżyć ogrzewania. Warto zwrócić uwagę na kroki niewymagające ponoszenia nakładów finansowych, a także regularną konserwację instalacji w domu.
Prawidłowa eksploatacja pomieszczeń
Obniżenie kosztów ogrzewania można osiągnąć poprzez właściwą eksploatację pomieszczeń. Należy wietrzyć dom w efektywny sposób, a w okresie zimowym zakręcać wszystkie grzejniki podczas wietrzenia. Okna powinny być otwarte na całą szerokość, a czas wietrzenia powinien być ograniczony tak, aby wymiana powietrza była intensywna, lecz stosunkowo krótka. Grzejniki i zawory termostatyczne nie powinny być zasłonięte, a zakres temperatury musi być dopasowany do charakteru pomieszczenia. Z reguły w łazience należy zachować dużą ilość ciepła, natomiast w pokojach takich jak sypialnia czy salon temperatura powinna być ograniczona do średniego poziomu.
Dobry stan techniczny grzejników
Na grzejnikach nie należy suszyć prania, aby nie powodować wychłodzenia lub zaparowania pomieszczeń. Okna i drzwi powinny być regularnie sprawdzane pod względem szczelności. Na noc okna powinny być zasłaniane za pomocą żaluzji lub rolet. Grzejniki muszą być natomiast regularnie odpowietrzane, ale zapewnić efektywność doprowadzania ciepła. Jeżeli tego rodzaju czynności nie spowodują znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania, należy przystosować instalację przed okresem grzewczym. Wymaga to większych kosztów i konsultacji z wyspecjalizowanymi firmami wykonującymi tego rodzaju prace.