Ministerstwo Środowiska – za co odpowiada?

Close up photo of rice plains

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele w naszym kraju zależy od ministerstwa środowiska. Choć z pozoru można by powiedzieć, że ministerstwo środowiska ma za zadanie zajmować się tylko i wyłącznie środowiskiem, to w rzeczywistości nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o środowisko naturalne oraz o jego ochronę.

Ministerstwo klimatu i środowiska

Mało kto pamięta, że ministerstwo środowiska nie jest już ministerstwem środowiska. Obecnie nazywa się ten resort Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wbrew pozorom jest to zmiana dość istotna, ponieważ to, że ministerstwo zajmuje się obok środowiska klimatem, daje mu dodatkowe kompetencje oraz obowiązki. Zresztą warto śledzić, za które co ministerstwo odpowiada, ponieważ kompetencje mogą się zmieniać dość szybko. Dla przykładu swego czasu ministerstwo środowiska przejęło cześć kompetencji ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dlaczego warto interesować się tym, które ministerstwo, za co odpowiada? Głównie po to, aby wiedzieć, do kogo składać odpowiednie wnioski, lub kto odpowiada za różne regulacje.

Czyste powietrze

Ministerstwo klimatu i środowiska odpowiada nie tylko za środowisko naturalne. Dbałość o dobre środowisko w miejscu życia ludzi to również należy do obowiązków ministerstwa klimatu i środowiska. Jedno z najważniejszych zadań w tym aspekcie to dbanie o jakość powietrza. W naszym kraju według szacunków umiera rocznie nawet kilkanaście tysięcy ludzi przedwcześnie, z powodu złej jakości powietrza. Oczywiście czynniki, jakie wpływają na zły stan powietrza w naszym kraju, są zróżnicowane. Jednak warto zaznaczyć, że do najbardziej uciążliwych czynników należy ruch samochodów w dużych miastach oraz głównie w sezonie grzewczym ogrzewanie domostw za pomocą spalania paliw stałych.

Ministerstwo klimatu i środowiska od dłuższego czasu prowadzi programy, które mają za zadanie wyeliminować stare i mocno zanieczyszczające piece, które trują najbardziej. Dotyczy to zresztą nie tylko dużych miast. W sezonie grzewczym centra małych miasteczek w zasadzie pod względem jakości powietrza nie różnią się znacząco od miast takich jak Wrocław, Poznań, Warszawa czy Kraków.

Walka z ociepleniem klimatu

Do kompetencji Ministerstwa klimatu i środowiska należy również stworzenie warunków, które pozwolą na płynną i w miarę szybką adaptację w naszym kraju dużej liczby instalacji do pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jest to w zasadzie jedyna metoda obok rozwoju energii jądrowej do tego, aby móc stworzyć gospodarkę zero emisyjną. Oczywiście sama zamiana energetyki w Polsce klimatu nie zmieni, ale warto podkreślić, że nie robimy jej sami, a Polska ma w tym aspekcie sporo do nadrobienia.

W idealnym układzie to właśnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, powinno wieść prym w aktywnym zachęcaniu do budowania nowych instalacji oraz do tworzenia takiego prawa, które dla OZE byłoby przyjazne. Ostatecznie tego typu transformacja to nie tylko korzyść dla klimatu, ale też po prostu odczuwalna dla każdego przyziemna oszczędność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aerial view of cargo ship on dock
Dom Inwestycje Nieruchomości Poradniki

Cena za olej opałowy – rozważania i czynniki decydujące

Gdy zbliża się sezon chłodniejszych dni, nasze myśli coraz częściej skupiają się na sposobach, aby utrzymać ciepło i komfort w naszych domach. Cena za olej opałowy staje się ważnym elementem, który wpływa na naszą decyzję dotyczącą ogrzewania. W tym artykule przyjrzymy się różnym czynnikom, które wpływają na cenę oleju opałowego oraz jakie aspekty warto wziąć […]

Czytaj więcej
Aluminum cans getting sterilize in the assembly line
Dom Poradniki

Jaki pojemniki na olej opałowy?

Kiedy nadchodzi sezon chłodniejszych dni, myśl o zapewnieniu ciepła w naszych domach staje się priorytetem. Pojemniki na olej opałowy to kluczowy element całego procesu ogrzewania, który łączy funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę. W tym artykule odkryjemy zalety oraz istotne kwestie związane z wyborem i użytkowaniem pojemników na olej opałowy. Wybór właściwego pojemnika Kiedy rozważasz zakup pojemnika […]

Czytaj więcej
Person holding green leaf plant
Poradniki Dom Inwestycje Nieruchomości

Używane zbiorniki na olej opałowy: wybór, bezpieczeństwo i ekologia

W świecie, w którym troska o środowisko staje się coraz ważniejsza, decyzje dotyczące naszego domowego ogrzewania również zyskują na znaczeniu. Używane zbiorniki na olej opałowy to jedno z rozwiązań, które może łączyć oszczędność, wygodę i troskę o ekologię. W tym artykule spojrzymy na zalety oraz kwestie związane z wyborem i użytkowaniem używanych zbiorników na olej […]

Czytaj więcej