Ministerstwo Środowiska – za co odpowiada?

Close up photo of rice plains

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele w naszym kraju zależy od ministerstwa środowiska. Choć z pozoru można by powiedzieć, że ministerstwo środowiska ma za zadanie zajmować się tylko i wyłącznie środowiskiem, to w rzeczywistości nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o środowisko naturalne oraz o jego ochronę.

Ministerstwo klimatu i środowiska

Mało kto pamięta, że ministerstwo środowiska nie jest już ministerstwem środowiska. Obecnie nazywa się ten resort Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wbrew pozorom jest to zmiana dość istotna, ponieważ to, że ministerstwo zajmuje się obok środowiska klimatem, daje mu dodatkowe kompetencje oraz obowiązki. Zresztą warto śledzić, za które co ministerstwo odpowiada, ponieważ kompetencje mogą się zmieniać dość szybko. Dla przykładu swego czasu ministerstwo środowiska przejęło cześć kompetencji ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dlaczego warto interesować się tym, które ministerstwo, za co odpowiada? Głównie po to, aby wiedzieć, do kogo składać odpowiednie wnioski, lub kto odpowiada za różne regulacje.

Czyste powietrze

Ministerstwo klimatu i środowiska odpowiada nie tylko za środowisko naturalne. Dbałość o dobre środowisko w miejscu życia ludzi to również należy do obowiązków ministerstwa klimatu i środowiska. Jedno z najważniejszych zadań w tym aspekcie to dbanie o jakość powietrza. W naszym kraju według szacunków umiera rocznie nawet kilkanaście tysięcy ludzi przedwcześnie, z powodu złej jakości powietrza. Oczywiście czynniki, jakie wpływają na zły stan powietrza w naszym kraju, są zróżnicowane. Jednak warto zaznaczyć, że do najbardziej uciążliwych czynników należy ruch samochodów w dużych miastach oraz głównie w sezonie grzewczym ogrzewanie domostw za pomocą spalania paliw stałych.

Ministerstwo klimatu i środowiska od dłuższego czasu prowadzi programy, które mają za zadanie wyeliminować stare i mocno zanieczyszczające piece, które trują najbardziej. Dotyczy to zresztą nie tylko dużych miast. W sezonie grzewczym centra małych miasteczek w zasadzie pod względem jakości powietrza nie różnią się znacząco od miast takich jak Wrocław, Poznań, Warszawa czy Kraków.

Walka z ociepleniem klimatu

Do kompetencji Ministerstwa klimatu i środowiska należy również stworzenie warunków, które pozwolą na płynną i w miarę szybką adaptację w naszym kraju dużej liczby instalacji do pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jest to w zasadzie jedyna metoda obok rozwoju energii jądrowej do tego, aby móc stworzyć gospodarkę zero emisyjną. Oczywiście sama zamiana energetyki w Polsce klimatu nie zmieni, ale warto podkreślić, że nie robimy jej sami, a Polska ma w tym aspekcie sporo do nadrobienia.

W idealnym układzie to właśnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, powinno wieść prym w aktywnym zachęcaniu do budowania nowych instalacji oraz do tworzenia takiego prawa, które dla OZE byłoby przyjazne. Ostatecznie tego typu transformacja to nie tylko korzyść dla klimatu, ale też po prostu odczuwalna dla każdego przyziemna oszczędność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

A man pulling a cartload of canisters
Dom Inwestycje Nieruchomości Poradniki

Mały piec na olej opałowy – wydajność, praktyczność i oszczędność

W chłodniejszych miesiącach, znalezienie odpowiedniego źródła ciepła dla naszych domów jest priorytetem. Mały piec na olej opałowy to rozwiązanie, które może zapewnić wydajne i ekonomiczne ogrzewanie. W tym artykule odkryjemy zalety i kwestie związane z korzystaniem z małego pieca na olej opałowy. Względy wydajności i oszczędności Małe piece na olej opałowy są znane ze swojej […]

Czytaj więcej
Brown hay rolls
Poradniki

Wszystko, co warto wiedzieć o rolnictwie w Polsce

Rolnictwo to jeden z działów gospodarki w Polsce. Jego rozwój zmieniał się na przestrzeni lat i stale ulega pewnym przeobrażeniom. Jako, że rolnictwo dostarcza ludności żywności niezbędnej do codziennego funkcjonowania, jego rozwój powinien być istotny dla wszystkich obywateli. Dobrze byłoby zatem czegoś się o nim dowiedzieć.  Rolnictwo w Polsce – najważniejsze informacje Rolnictwo w Polsce […]

Czytaj więcej
obróbki blacharskie
Inwestycje Poradniki

Obróbki blacharskie indywidualne: rozwiązania, które mogą poprawić Twój projekt

W dzisiejszych czasach, gdy architektura staje się coraz bardziej złożona i innowacyjna, dostosowane obróbki blacharskie odgrywają kluczową rolę w realizacji indywidualnych wizji projektowych. Dzięki niestandardowym rozwiązaniom, można zaspokoić konkretne potrzeby projektu, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. W tym artykule przyjrzymy się, jak dostosowane obróbki blacharskie mogą wzbogacić Twój projekt. Indywidualne projekty: Twoja wizja […]

Czytaj więcej