Odpowiednia kolorystyka, designerskie meble oraz mnóstwo oryginalnych dodatków to podstawowe elementy, które tworzą wystrój wnętrza. Zanim więc przystąpisz do urządzania swojego domu, dowiedz się więcej o stylach wnętrzarskich, które pomogą Ci stworzyć Twój wymarzony azyl. Poniżej pokrótce przedstawiamy pięć najpopularniejszych stylów wnętrzarskich, które wybierają Polacy.
Styl klasyczny
Styl ten, jak sama nazwa wskazuje, stanowi aranżacje ponadczasowe i eleganckie. Stonowana, jasna paleta barw bazowych, kryształowe żyrandole i zastawy, rzeźbione meble wykonane z naturalnego drewna, stylizowane kanapy i fotele, frezowane lustra czy kasetony na ścianach to podstawowe wyznaczniki tego stylu. W takich wnętrzach dominuje harmonia, symetria i wysublimowany przepych, a żaden element wystroju nie znalazł się w nich przypadkowo.
Styl nowoczesny
Styl nowoczesny narodził się jako opozycja do bogatych, pełnych przepychu XIX-wiecznych wnętrz. Tworzą go harmonijne, otwarte i przestronne wnętrza pełne światła. Są one oszczędne nie tylko w formie, ale i w dobrze barw, mebli i dekoracji. Meble nowoczesne prezentują proste, geometryczne bryły często bez zbędnego dekoru. Paletę kolorystyczną stanowią biele, beże i szarości, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń, uzupełnione barwami dodatkowymi, takimi jak: musztardowa żółć, przybrudzony róż, energetyczny turkus, głęboki granat czy butelkowa zieleń.
Styl skandynawski
W stylu skandynawskim odnajdziemy stonowaną i oszczędną paleta barw w odcieniach bieli, beżów, szarości, brązów i czerni oraz jeden lub dwa kontrastujące z nim, intensywne kolory np. czerwony, zielony czy niebieski. Styl ten wybiera jedynie naturalne materiały. Wszechobecne jest tu drewno, z którego wykonane są funkcjonalne meble o prostej budowie. Drewniane elementy znajdziemy także na podłogach i ścianach (stropy i lamele), w stolarce drzwiowej i okiennej czy oprawach luster i grafik. We wnętrzach skandynawskich swoje miejsce odnajdą dodatki w postaci ciepłych poduszek, koców i narzut wykonanych z bawełny lub wełny oraz liczne dekoracje z lnu, rattanu, wikliny, a także mnóstwo soczyście zielonych kwiatów.
Styl industrialny
Styl industrialny narodził się w latach 50. i 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdy masowo likwidowane fabryki zaczęto przerabiać na wnętrza mieszkalne. Takie przestrzenie wyróżnia brak ścian działowych i duże przeszklenia, a poszczególne strefy mieszkalne wyznaczają meble. W stylu industrialnym odnajdziemy postarzane meble o prostej, masywnej budowie z wyraźnymi śladami spawania, śrubami czy z elementami rodem wyjętymi z maszyn przemysłowych. Aranżacje industrialne kochają naturalne drewno, chłodny metal, eleganckie szkło, beton konstrukcyjny i cegłę oraz czerń, grafit, antracyt, czerwień i miedź w każdej postaci.
Styl rustykalny
Wnętrza rustykalne nie bez przyczyny kojarzą się z naturą i wsią, z których czerpią garściami. Znajdziemy w nich ciepłe naturalne drewno na podłodze, ścianach i sufitach oraz nieco masywne i toporne meble drewniane niekiedy z tradycyjnym, misternym rzeźbienie. Do takich wnętrz atmosferę przytulności i gościnności wprowadzają lniane, ręcznie haftowane obrusy, bawełniane poduszki z ludowym wzorem oraz grube, ciepłe koce i pledy, które do bazy kolorystycznej w odcieniach bieli, beżów i czerni przemycają soczyste czerwienie, żółcie, błękity i zielenie.
Każdy styl wnętrzarski charakteryzuje się swoistą paletą barw bazowych i uzupełniających, starannie dobranymi meblami, materiałami i dodatkami, które tworzą wnętrza o wyraźnie zaznaczonym guście swoich właścicieli. Aby stworzyć swój wymarzony dom, warto wiedzieć, z jakich sprawdzonych aranżacji możemy czerpać. W następnym artykule przedstawimy kolejne, równie interesujące style wnętrzarskie, w których nie sposób się nie zakochać.