Rolnictwo w Polsce stanowi jeden z działów gospodarki. Nie można jednak powiedzieć, że jest ono w Polsce bardzo mocno rozwinięte. W dużej mierze jest to powiązane z dosyć znaczącym rozdrobnieniem gospodarstw. Warto byłoby jednak czegoś się na jego temat dowiedzieć, bo jego udział w PKB kraju kształtował się na przestrzeni ostatnich lat na poziomie około 3,5%.
Jakie są polskie gleby oraz główne kierunki rolnej produkcji?
Rozwój rolnictwa w Polsce, jak zresztą w większości krajów, jest mocno uzależniony od jakości gleb. Niestety, jakość gleb w Europie Środkowej do najlepszych nie należy. W przeważającej części Polski gleby można scharakteryzować jako średnio urodzajne bądź słabo urodzajne. Czarnoziemy oraz mady znajdują się jedynie:
- w Małopolsce
- na Żuławach Wiślanych
- na Lubelszczyźnie
- na Dolnym Śląsku
- na Opolszczyźnie
Jeżeli chodzi o główne kierunki produkcji rolnej w Polsce, na pewno należy wspomnieć o drobiu. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale Polska to trzeci eksporter drobiu na świecie. Na uwagę zasługuje również duża produkcja jajek. W Polsce duży nacisk stawia się także na pieczarki. To właśnie stąd eksportuje się największe ilości tych popularnych grzybów. Warto także nadmienić, że w 2015 roku Polska była największym eksporterem jabłek na świecie. Te wyjątkowo smaczne owoce uprawia się w naprawdę wielu różnych odmianach. Polska produkuje także stosunkowo dużo skór futerkowych, co jednak nie podoba się aktywistom ekologicznym.
Co jeszcze warto wiedzieć o polskim rolnictwie?
Jako, że rolnictwo w Polsce nie rozwija się już tak dynamicznie jak przed laty, w kraju tym nie ma zbyt wielu szkół rolniczych. Warto zaznaczyć, że w Polsce znajduje się całkiem sporo drobnych gospodarstw. Wiele z nich niestety upada, bo ludzie szukają zatrudnienia w innych gałęziach gospodarki niż rolnictwo. Duże gospodarstwa rolne znajdują się raczej na zachodzie Polski, na przykład w Wielkopolsce. Uprawia się tam dosyć duże ilości kukurydzy oraz pszenicy. Najbardziej rozdrobnione gospodarstwa znajdują się zaś w Polsce wschodniej oraz południowo-wschodniej. Ciężko przewidzieć, w jakim kierunku będzie rozwijało się rolnictwo w Europie Środkowej. Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach przez Polskę przetaczają się liczne protesty rolników. Można zatem zauważyć, że bycie rolnikiem to praca bardzo ciężka i nie zawsze opłacalna. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się rzecz jasna właściciele niewielkich gospodarstw, zamieszkujący wschód oraz południowy-wschód kraju. Dlatego też często łączą oni pracę na roli z pracą zawodową.