Rolnictwo w Polsce

Green and yellow tractor on dirt

Rolnictwo to uprawa roślin i zwierząt gospodarskich. Jest istotną częścią światowej gospodarki i ważną częścią życia wielu ludzi. Rolnictwo zapewnia żywność dla miliardów ludzi na całym świecie, zatrudnia miliony i generuje biliony światowego PKB. Niektórzy ludzie postrzegają rolnictwo jako jedną z najważniejszych działalności człowieka, ponieważ było ono tak istotne dla naszego przetrwania w czasie.

Rolnictwo w historii Polski

Rolnictwo w Polsce jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki i odpowiada za około 5% PKB. Historycznie rzecz biorąc, rolnictwo na ziemiach polskich odegrało kluczową rolę w kształtowaniu kraju. Dostarczało żywność ludności polskiej i przyczyniło się do rozwoju gospodarki wiejskiej. Sektor ten doświadczył znacznego spadku po drugiej wojnie światowej, ale od tego czasu rozwija się doskonale głównie dzięki modernizacji, członkostwu w UE i ulepszonej polityce. Polska jest nadal przede wszystkim krajem rolniczym, w którym ponad 70% ludności mieszka na obszarach wiejskich i większość z nich jest rolnikami lub robotnikami rolnymi.

Obecnie Polskie rolnictwo jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie. Obejmuje ok. 2,2 mln ha gruntów, co stanowi ok. 10% powierzchni Polski.

Co uprawia się w Polsce?

Rolnictwo w Polsce jest kontrolowane przez krajowy sektor rolniczy, który z kolei jest kontrolowany przez Ministerstwo Rolnictwa. Większość polskich gospodarstw to małe rodzinne działki; większe nieruchomości rolne obecnie są przypisywane do własności indywidualnej lub korporacyjnej.

Najważniejsze uprawy to: pszenica, żyto, jęczmień, buraki cukrowe i ziemniaki. Razem wzięte zajmują ponad połowę gruntów ornych Polski.

Polska produkuje ponad jedną czwartą światowych zasobów pszenicy, co wystarcza na wyżywienie 60 milionów ludzi. Produkuje również znaczne ilości jęczmienia, kukurydzy i ziemniaków. Polska eksportuje również olej rzepakowy i nasiona słonecznika. Z kolei buraki cukrowe są drugim najważniejszym produktem rolnym w Polsce, a nasz kraj znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych producentów tego surowca. Warto także wspomnieć, że Polska jest istotnym eksporterem warzyw i owoców, ryb, mięsa i przetworów mlecznych.

Rolnictwo to również surowce

Rolnictwo w Polsce to nie tylko uprawy i hodowla. Rolnictwo dostarcza również surowców dla wielu gałęzi przemysłu, takich jak produkcja tekstyliów, produkcja papieru i produkcja biopaliw. Z upraw i zwierząt gospodarskich wytwarza się szereg towarów, w tym:

  • paszę dla zwierząt
  • włókno
  • chemię przemysłową
  • tekstylia (odzież pościel)
  • drewno
  • celulozę i wyroby papiernicze.

 Jako ciekawostkę należy uznać fakt, że rolnictwo jest największym pojedynczym przemysłem w większości krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aerial view of cargo ship on dock
Dom Inwestycje Nieruchomości Poradniki

Cena za olej opałowy – rozważania i czynniki decydujące

Gdy zbliża się sezon chłodniejszych dni, nasze myśli coraz częściej skupiają się na sposobach, aby utrzymać ciepło i komfort w naszych domach. Cena za olej opałowy staje się ważnym elementem, który wpływa na naszą decyzję dotyczącą ogrzewania. W tym artykule przyjrzymy się różnym czynnikom, które wpływają na cenę oleju opałowego oraz jakie aspekty warto wziąć […]

Czytaj więcej
Aluminum cans getting sterilize in the assembly line
Dom Poradniki

Jaki pojemniki na olej opałowy?

Kiedy nadchodzi sezon chłodniejszych dni, myśl o zapewnieniu ciepła w naszych domach staje się priorytetem. Pojemniki na olej opałowy to kluczowy element całego procesu ogrzewania, który łączy funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę. W tym artykule odkryjemy zalety oraz istotne kwestie związane z wyborem i użytkowaniem pojemników na olej opałowy. Wybór właściwego pojemnika Kiedy rozważasz zakup pojemnika […]

Czytaj więcej
Person holding green leaf plant
Poradniki Dom Inwestycje Nieruchomości

Używane zbiorniki na olej opałowy: wybór, bezpieczeństwo i ekologia

W świecie, w którym troska o środowisko staje się coraz ważniejsza, decyzje dotyczące naszego domowego ogrzewania również zyskują na znaczeniu. Używane zbiorniki na olej opałowy to jedno z rozwiązań, które może łączyć oszczędność, wygodę i troskę o ekologię. W tym artykule spojrzymy na zalety oraz kwestie związane z wyborem i użytkowaniem używanych zbiorników na olej […]

Czytaj więcej