Rolnictwo w Polsce

Green and yellow tractor on dirt

Rolnictwo to uprawa roślin i zwierząt gospodarskich. Jest istotną częścią światowej gospodarki i ważną częścią życia wielu ludzi. Rolnictwo zapewnia żywność dla miliardów ludzi na całym świecie, zatrudnia miliony i generuje biliony światowego PKB. Niektórzy ludzie postrzegają rolnictwo jako jedną z najważniejszych działalności człowieka, ponieważ było ono tak istotne dla naszego przetrwania w czasie.

Rolnictwo w historii Polski

Rolnictwo w Polsce jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki i odpowiada za około 5% PKB. Historycznie rzecz biorąc, rolnictwo na ziemiach polskich odegrało kluczową rolę w kształtowaniu kraju. Dostarczało żywność ludności polskiej i przyczyniło się do rozwoju gospodarki wiejskiej. Sektor ten doświadczył znacznego spadku po drugiej wojnie światowej, ale od tego czasu rozwija się doskonale głównie dzięki modernizacji, członkostwu w UE i ulepszonej polityce. Polska jest nadal przede wszystkim krajem rolniczym, w którym ponad 70% ludności mieszka na obszarach wiejskich i większość z nich jest rolnikami lub robotnikami rolnymi.

Obecnie Polskie rolnictwo jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie. Obejmuje ok. 2,2 mln ha gruntów, co stanowi ok. 10% powierzchni Polski.

Co uprawia się w Polsce?

Rolnictwo w Polsce jest kontrolowane przez krajowy sektor rolniczy, który z kolei jest kontrolowany przez Ministerstwo Rolnictwa. Większość polskich gospodarstw to małe rodzinne działki; większe nieruchomości rolne obecnie są przypisywane do własności indywidualnej lub korporacyjnej.

Najważniejsze uprawy to: pszenica, żyto, jęczmień, buraki cukrowe i ziemniaki. Razem wzięte zajmują ponad połowę gruntów ornych Polski.

Polska produkuje ponad jedną czwartą światowych zasobów pszenicy, co wystarcza na wyżywienie 60 milionów ludzi. Produkuje również znaczne ilości jęczmienia, kukurydzy i ziemniaków. Polska eksportuje również olej rzepakowy i nasiona słonecznika. Z kolei buraki cukrowe są drugim najważniejszym produktem rolnym w Polsce, a nasz kraj znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych producentów tego surowca. Warto także wspomnieć, że Polska jest istotnym eksporterem warzyw i owoców, ryb, mięsa i przetworów mlecznych.

Rolnictwo to również surowce

Rolnictwo w Polsce to nie tylko uprawy i hodowla. Rolnictwo dostarcza również surowców dla wielu gałęzi przemysłu, takich jak produkcja tekstyliów, produkcja papieru i produkcja biopaliw. Z upraw i zwierząt gospodarskich wytwarza się szereg towarów, w tym:

  • paszę dla zwierząt
  • włókno
  • chemię przemysłową
  • tekstylia (odzież pościel)
  • drewno
  • celulozę i wyroby papiernicze.

 Jako ciekawostkę należy uznać fakt, że rolnictwo jest największym pojedynczym przemysłem w większości krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

A man pulling a cartload of canisters
Dom Inwestycje Nieruchomości Poradniki

Mały piec na olej opałowy – wydajność, praktyczność i oszczędność

W chłodniejszych miesiącach, znalezienie odpowiedniego źródła ciepła dla naszych domów jest priorytetem. Mały piec na olej opałowy to rozwiązanie, które może zapewnić wydajne i ekonomiczne ogrzewanie. W tym artykule odkryjemy zalety i kwestie związane z korzystaniem z małego pieca na olej opałowy. Względy wydajności i oszczędności Małe piece na olej opałowy są znane ze swojej […]

Czytaj więcej
Close up photo of rice plains
Poradniki

Ministerstwo Środowiska – za co odpowiada?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele w naszym kraju zależy od ministerstwa środowiska. Choć z pozoru można by powiedzieć, że ministerstwo środowiska ma za zadanie zajmować się tylko i wyłącznie środowiskiem, to w rzeczywistości nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o środowisko naturalne oraz o jego ochronę. Ministerstwo klimatu i środowiska Mało […]

Czytaj więcej
Brown hay rolls
Poradniki

Wszystko, co warto wiedzieć o rolnictwie w Polsce

Rolnictwo to jeden z działów gospodarki w Polsce. Jego rozwój zmieniał się na przestrzeni lat i stale ulega pewnym przeobrażeniom. Jako, że rolnictwo dostarcza ludności żywności niezbędnej do codziennego funkcjonowania, jego rozwój powinien być istotny dla wszystkich obywateli. Dobrze byłoby zatem czegoś się o nim dowiedzieć.  Rolnictwo w Polsce – najważniejsze informacje Rolnictwo w Polsce […]

Czytaj więcej