
W dobie coraz wyższych opłat, jakie trzeba ponosić za energię, bardzo ważną sprawą stają się rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania. Wiele osób stara się ograniczyć używanie grzejników, szczególnie jeśli z domu korzysta wiele osób. Czynności zmierzające do zmniejszenia opłat za ogrzewanie mogą nie wymagać dodatkowych kosztów, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Dostosowanie do potrzeb domowników
Grzejniki zamontowane w domu powinny uzyskiwać maksymalną efektywność. Należy je regularnie odpowietrzać, a także sprawdzać ich ogólny stan techniczny. Grzejniki nie powinny być zasłonięte meblami, a także nie można na nich suszyć prania. Zasłonięte nie powinny być także rury oraz zawory termostatyczne. W pomieszczeniach należy zapewnić efektywną wymianę powietrza. Można to zrobić za pomocą regularnego wietrzenia, które powinno być intensywne, lecz krótkie. Na czas wietrzenia grzejniki powinny być zawsze zakręcone. Temperatura grzania powinna być natomiast dopasowana do pomieszczenia, w którym przebywają domownicy. Pozwoli to na wykorzystanie elementów ogrzewania przy uwzględnieniu rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.
Ograniczenie strat ciepła w domu
Aby pomieszczenia mogły być prawidłowy sposób ogrzane, należy ograniczyć straty ciepła. Należy zapewnić odpowiednią szczelność okien i drzwi, a w razie potrzeby szybko dokonać niezbędnych modernizacji. Pozwoli to zmniejszyć zużycie ciepła w sezonie grzewczym. Warto również dokonać przeglądu wszystkich elementów układu ogrzewania, które mogą zmniejszać sprawność zamontowanych urządzeń. Tego rodzaju prace należy jednak prowadzić w okresie wiosennym lub letnim, najlepiej przy współpracy wyspecjalizowanej firmy, która jest w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie do indywidualnych potrzeb.